top of page

Varikosel Nedir?

Varikosel testislerden kalbe geri dönmesi gereken kirli kanın testis etrafında genişlemiş damarlar vasıtasıysa çok fazla ısıya ve ele gelen şişliklere bağlı ağrı huzursuzluk ve sperm fonksiyonlarında bozulma ile seyreden testislerin varis hastalığıdır. Zamanla yüksek ısıya ve dolaşım bozukluğuna bağlı testis hasarı ve kısırlık oluşabilir. 

Toplar damardaki kapakçıkların bozulması durumunda akciğere gitmesi gereken kanın testislere kirli bir şekilde akmasıyla oluşur. Sonrasında testislerin şişmesiyle birlikte varikosel oluşumuna neden olur.

Tedavi gerçekleşmediği zamanlarda çok ciddi sağlık sorunları görülür. Bunun için embolizasyon yöntemi ile birlikte ameliyatsız varikosel tedavisi yapılabilir.

varikosel embolizasyon tedavisi
Varikosel embolizasyonu nasıl yapılır?
varikosel ağrısız tedavi-Prof dr aykut recep aktaş-girişimsel radyoloji
varicocele embolization

Ameliyatsız Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal şartlar altında testislerde biriken kanın akciğere toplardamar ile gitme işlemi gerçekleştirilir. Fakat toplardamarlardaki kapakçıklar bozulur ve kan testislere geri akmış olur.

Testislere akan kan varikosele oluşumuna neden olur. Bu gibi durumlarda hastalarımız için ağrısız ve pratik bir işlem için ameliyatsız varikosel tedavi gerçekleştirilmiş olur.

Yapılan tedavi lokal anestezi uygulaması ile gerçekleştirilir. Daha sonra kasıktan veya koldan ince iğne deliğinden girerek, varikosel oluşumuna neden olan damarlara ince borucuklar vasıtasıyla koil ve köpük denilen hava ile ilaç karışımı enjekte edilerek hastalıklı damar varikosel embolizasyonu yöntemi ile kapatılır.  

Varikosel Ne Zaman Tedavi Edilir?

Testis çevresinde genişlemiş ve geriye kaçıran varisleşmiş testis damarları yani varikosel  ağrıya, kısırlığa ve kozmetik sorunlara neden olursa ameliyat gerekmeden günü birlik skopik inceleme ile varikosel embolizasyonu yapılabilir. Hasta ertesi gün işine dönebilir. 

Ameliyatsız Varikosel Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Genellikle testiste ve torbada şişlik ele gelen yumrular kasık ağrısı dolgunluk hissi çocuk sahibi olamama gibi nedenlerle başvurduğunda yapılan Doppler Ultrasonografik inceleme ile damarda kaçak ve varikosel tespit edildiğinde varikosel embolize edilerek ameliyatsız tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ameliyat olmuş fakat tekrarlamış sperm hareketliliği ve sayısı bozulmuş hastalarda da varikosel embolizasyonu ameliyatı tekrarlamaya gerek duyulmayacak bir tedavi yöntemi olabilir.

Ameliyatsız Varikosel Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Cerrahi yöntemlere göre daha az ağrı ile gerçekleştirilmiş olan ameliyatsız varikosel tedavisi oldukça avantajlıdır. Her şeyden önce işlem ameliyat olmak istemeyenler için büyük olanak sağlar. Genişlemekte olan damarların içine girerek, tıkanma işlemi giderilmiş olur.

Yaklaşık olarak 20 yıldır etkili ve güvenli bir şekilde kullanılmış olan tedavi yöntemidir. Burada genel anesteziye gerek kalmadan sadece lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmiş olur. Böylelikle daha az riskli ve az komplikasyonlar şeklinde ameliyatsız varikosel tedavi uygulanmış olur. Ayrıca cerrahi sonucu olabilecek lenfatik drenaj sonucu hidrosel dediğimiz torbada sıvı birikmesi varikosel embolizasyonunda beklenmez.

Ameliyatsız Varikosel Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Genelde varikosel tedavi için gerçekleştirilecek olan ameliyatın çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanabilir.

Erkeklerde yapılan sperm tahlillerinden sonra anormal bulgular elde edilmesi sonucunda, varikoselin oluştuğu evrenin ikinci veya üçüncü olması durumunda tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ancak anjiografide ve skopide kullanılacak kontrast maddeye allerjisi ve böbrek fonksiyonları sınırda olan hastalar embolizasyon için uygun olmayacaktır. Ancak bu hastalar ameliyatta alacakları genel anestezi için de sorgulanmalıdır.

Varikosel Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Varikosel tedavisinde farklı yöntemlere başvurulur. Bunlar hastanın sağlık durumuna göre belirlenir ve uygun tercih edilir. Laparaskopik cerrahi, açık cerrahi ve mikro cerrahi olmak üzere farklı yöntemler kullanılır.

Burada antegrad, varikosel embolizasyon ve sklerozasyon gibi yöntemler de mevcuttur. Hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve gerekli olan tedavi yöntemine başvurulur.

Ameliyatsız Varikosel Tedavi Edilebilir Mi?

Kısırlık sadece kadınlara has bir şey değildir. Erkeklerde de görülebilen bir durum haline gelmiştir. Burada erkeklerde görülen ve testislerindeki kirli kandan kaynaklı olarak fonksiyonlarda bozukluk görülür.

Ameliyat olmak istemeyen hastalarımızın bu işlemi ameliyatsız varikosel embolizasyon tedavisi ile gerçekleştirmeleri mümkündür. Embolizasyon yöntemi ile gerçekleştirilen tedavi; dünyada ve ülkemizde uzun yıllardır iyi sonuçları olan bir tedavi olarak yapılmaktadır.

Ameliyatsız Varikosel Tedavi Fiyatları 2023

 Fiyat bilgisi herkesin merak ettiği ve oldukça normal karşılanacak bir durumdur.

Hiç kimse sonradan herhangi bir sürpriz ile karşı karşıya kalmak istemez. Fakat elde edilen veriler sonucunda hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve sonrasında gerekli olan işlemler gerçekleştirilmiş olur.

Yapılan ameliyatsız varikosel tedavi için kesin olarak fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü kullanılan anjiografik ve koil tıkama malzeme fiyatları zamanla değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden güncel fiyat bilgisine ulaşabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim sırasında ortalama olarak ameliyatsız varikosel tedavisi fiyat bilgisi alınması mümkündür. Ameliyatsız varikosel tedavi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

VARİKOSEL HAKKINDA SIKÇA SORULAN DİĞER SORULAR

Varikosel tedavi edilmezse ne olur?

Varikosel ameliyat edilmediği takdirde çocuk sahibi olma şansını azaltır, testiste ağrı yapar ve testis küçülmesine hatta testisi kaybetmeye yol açabilir. Bu nedenle ameliyat için gerekli şartlar varsa varikosel ameliyatı geciktirilmeden yapılmalıdır.

Varikosel çocuk olmasına engel olur mu?

Varikosel ilerlerse ne olur?

Varikosel Tedavi Edilmezse Ne Olur? Varikosel tedavi edilmezse sperm kalitesindeki düşme yıllar içerisinde artabilir. Bir gebelikte başarılı olmuş ve çocuk sahibi olan çiftlerinde ikinci bir gebeliğin oluşmaması gibi sorunları olabilir. İleri derecede varikoseli olan erkeklerde testis zaman içerisinde küçülebilir.

Varikosel nasıl yok edilir?

Varikosel tedavisinde amaç, kapakları bozuk olan bu damarı kapatarak varikoselin nedenini ortadan kaldırmaktır. Bu, cerrahi yöntemle ya da embolizasyonla yapılabilir. Cerrahi operasyonda, genel anestezi altında kasıktan bir kesi açılır ve varikosele neden olan damar bağlanır.

 

Varikoselde Ameliyatsız Tedavi Dönemi

Varikoseli ne tetikler?

Genellikle %90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden biri ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35 yaşları grubunda fazladır. Varikosel testislerden kirli kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır.

Erkeklerde varikosel sebepleri ve tedavisi

Varikosel sekse engel mi?

Tedavi edilmeyen varikosel hastalığında Sperm Azlığı, Testis Ağrısı ve Testosteron Hormonu azalmasına neden olur. Bunun sonucunda erkekte hem çocuk sahibi olmakta zorlanmak da hem de cinsellik olarak performans kaybı yaşamaktadır

Varikosel Hastalığı Ve Cinsellik

Varikosel ameliyatı zor mudur?

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı teknik olarak zor ancak nekahet açısından rahat bir ameliyattır. Bu ameliyatı kasık bölgesinden 2-2,5 cm'lik bir keşiden gerçekleştirilir

Varikosel ve Mikrocerrahi Varikoselektomi

Varikosel cinsel hayatı etkiler mi?

Varikosel Cinsel Hayatı Etkiler mi? Varikosel ilerledikçe testis fonksiyonlarının zarar görmesi sonucu erkeklik hormonu üretimi azalabilir. Bu doğrultuda erkeklerde sertleşme problemi gibi cinsel işlev bozuklukları ile karşılaşılabilir. Dolayısıyla varikosel cinsel yaşamı etkileyen bir hastalık halini alabilir.

 Varikosel Hakkında En Çok Merak edilenler

Varikosel ameliyatı kaç yaşında olmalı?

21 yaş ve daha genç erkeklerde varikosel tedavisi öncesi testislerde küçülme olup olmadığı değerlendirilir. Ergenlik dönemine girmiş olan erkeklerde sperm analizi yapılır. Eğer testiste küçülme ya da sperm analizinde anormal değerler varsa cerrahi ligasyon ya da perkütan venöz embolizasyon yapılabilir

Varikosel nedir? Tanısı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Varikoseli ne rahatlatır?

Varikoseli iyileştirmek için üzüm çekirdeğinden faydalanabilirsiniz. Üzüm çekirdeği kan dolaşımını düzenleme görevine sahiptir. Üzüm çekirdeği yağı ile bitki çayı her sabah içebilirsiniz. Düzenli şekilde tüketildiğinde kan dolaşımını rahatlatacaktır.

Varikosel kaç ayda geçer?

Varikoselin iyileşme süresi ne kadardır? Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatın ardından hasta 2-3 gün içinde normal aktivitesine 1 hafta 10 gün içerisinde ise rutin iş hayatına dönebilmektedir. Ağır efor gerektiren, egzersiz gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesi ise 4-6 haftayı bulabilir.

Varikosel nedir? Varikosel belirtileri ve tedavisi

Varikosel korkulacak bir şey mı?

ERKEKLERİN KORKULU RÜYASI VARİKOSEL

Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden biri ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35 yaşları grubunda fazladır. Varikosel testislerden kirli kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır.

Erkeklerin Korkulu Rüyası Varikosel

 

Varikosel sertleşmeye etki eder mi?

Total testosteron düzeyinin düşük olması sertleşme sorunu ve cinsel istek azalma gibi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple varikosel hastalığı görülen bazı hastalarda sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik gibi durumlar görülebilir.

 

Varikosel ameliyatı kaç dakika sürer?

Genelde anatomik nedenlerden dolayı sol testis üzerinde oluşum gösterdiği bilinmektedir. Ancak nadiren her ikisinde ya da sadece sağ testiste oluşabilmektedir. Eğer tek tarafta oluşmuş ise varikosel ameliyatı yaklaşık 1 saat sürmektedir. Çift tarafta oluştuğu durumlarda ise ortalama 2 saat sürdüğü görülebilmektedir.

 

 

Varikosel Ameliyatı Nedir?

 

Varikoseli olan ne yapmalı?

Çoğu varikosel zaman içinde gelişir. Ancak, çoğu vakada varikoselin teşhis edilmesi kolaydır ve yine vakaların büyük bir çoğunluğunda tedaviye ihtiyaç yoktur. Varikosel sadece semptomlara neden olursa tedavi edilebilir ve kullanılan yöntem genellikle cerrahi müdahale iken son 5-10 yıldır ameliyatsız varikosel embolizasyon da oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Ameliyatın lenfatik dolaşımı bozma komplikasyonu olarak oluşan hidroselin oluşması varikosel embolizasyonunda beklenmez.

 

 

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Nelerdir?

 

Varikosel ciddi bir sorun mu?

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin büyük kısmında ortak bir problem görülür. Varikosel adı verilen bu problem, testis damarları ile ilgili bir hastalıktır. Ciddi sorunlara doğrudan etkisi olmasa da güçlü bir tetikleyicidir. Bu nedenle erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

 

Varikosel ve Tedavi Yöntemleri

Varikosel erken boşaltır mı?

Ancak hipertroidi olan kişilerde erken boşalma olduğu net olarak bilinmektedir. Varikosel: Varikoselin erken boşalmaya yol açabildiği yönünde çeşitli görüşler vardır.

Varikosel spermleri öldürür mü?

Varikoselin her görüldüğü durumda ameliyatı gerekmez. Üç temel fonksiyon kaybına neden olabilir. Bunlardan en önemlisi sperm sayı ve kalitesinin bozulmasına neden olarak neden olduğu infertilitedir. Bunun dışında oluştuğu bölgede ağrıya neden olarak kişinin günlük hayatını etkileyebilir.

 

 

Varikosel Sperm Kalitesini Etkiler mi? Varikosel ve Azospermi

Varikosel ameliyatı kaç saat sürer?

Varikosel her iki tarafta da görülebilir ancak daha çok sol tarafta görülür. Yapılan ameliyatların çoğu tek taraflı ameliyatlardır. Tek taraflı ameliyatlar genellikle 40-45 dakika kadar, iki taraflı olanlarda 1-1,5 saat arasında sürebilir, ortalama bir saat olarak düşünülebilir.

 

Varikosel ameliyatında kaç gün yatılır?

Varikosel ameliyatı sonrası 1 gün hastanede kalınır. Hasta ameliyat sonrası 4-5 saat geçtikten sonra bir şeyler yiyebilir ve içebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman gidilir?

Varikosel Cinselliği Etkiler Mi? Ameliyat Sonrası Cinsellik

Ameliyat sırasında yapılan işlemin damarlar üzerinde mikrocerrahi bir girişim olduğu düşünüldüğünde belli bir süre ağır yük kaldırılması, hastanın kendisini zorlaması tavsiye edilmez. Bu nedenle yaklaşık 3 hafta kadar ameliyattan sonra cinsel ilişkiye girilmesi istenmez. Varikosel embolizasyonunda böyle bir engel yoktur.

 

 

Varikosel doğuştan mı?

Varikosel, testisin kirli kanı kalbe götüren damarlarında (ven) meydana gelen genişlemedir. Bacakta görülen varis hastalığının testiste görülmesi olarak da tarif edebiliriz. Doğuştan olan bir durumdur ve anatomik yapıdan ötürü sol testiste sağa göre daha sık görülür.

 

Spor yapmak Varikosele zararlı mı?

Varikosel ameliyatı sadece kasık kanalının açıldığı bir teknik ile yapıldığı taktirde birkaç ay süre ile hastanın fazla ağırlık kaldırmaması önerilir. Bu durumda dahi birkaç ay sonra ağırlık kaldırmanın, spor yapmanın hiçbir sakıncası kalmaz. Varikosel Embolizasyonunda birkaç  gün sonar spor yapılabilir

 

 

 

Spor yapmak Varikosele zararlı mı?

Varikosel hap ile geçer mi?

Varikoselde ilaç tedavisi var mı?

 

Spor yapmak için ağır kaldırmak varikosel şikayetlerini ve düzeyini artırabilir. Varikosel ağrıya, kozmetik bozukluklara veya sperm fonksiyon bozukluklarına neden olur. Sperm hareket ve sayıları için uygulanabilecek bazı vitamin tedavileri vardır ancak bunlara varikosel ilaç tedavisi diyemeyiz. Varikoselin bugün için ilaç ile tedavisi tanımlanmamıştır.

 

Varikosel için hangi bölüme gidilir?

- Varikosel (kısırlığa, yumurtalıklarda özellikle kıvamında bozulmaya, atrofiye sebep olan, o testis bölgesinin etrafındaki damarlarda genişlemesi ve bir varis halini alması ile klinik olarak seyreden olgular) Varikoseli günümüzde Üroloji hekimleri kadar Girişimsel Radyoloji Uzmanları da başarılı bir şekilde tedavi etmektedir.

 

 

Testislerde sertlik var hangi doktora gitmeliyim?

Öncelikle Üroloji ve Radyoloji hekimlerine başvurulup ultrasonografik Doppler ve gerekirse MR inceleme ile sertliğin nedeni ortaya konmalıdır.

Varikosel her erkekte olur mu?

Kısırlık nedeniyle bir sağlık kuruluşuna başvuran erkeklerin ise yüzde % 30-40'ı bu rahatsızlıktan muzdariptir. Varikosel vakaları %90 oranında sol testiste görülürken, %2 oranında sağ testiste, % 8 oranında ise iki taraflı (bilateral varikosel) olarak görülür.

 

 

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Nelerdir? Varikosel Ameliyatı

Varikosel kısır bırakır mı?

Varikosel her zaman kısırlığa yol açar mı? Hayır, açmaz. Normal erkek popülasyonun dörtte birinde hafif-orta varikosel bulunabilir. Varikosel her zaman sperm kalitesini ve sayısını bozmaz.

 

 

Varikosel: Düzeltilebilir Bir Kısırlık Nedeni

 

Varikosel neden solda daha sık?

Varikosel genellikle ergenlik döneminde görülür. Çoğunlukla sol tarafta gelişir, çünkü sol testiküler ven (toplardamar) sağ tarafa göre daha uzundur. Sol tarafta görülse bile çift taraflı varikosel varlığı araştırılmalı ve ekarte edilmelidir.

 

 

 

Varikosel ameliyatından sonra cinsel yaşam ne zaman başlar?

Varikosel ameliyatı sonrası ne zaman ilişkiye girilir? Varikosel ameliyatından bir hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilinir. Varikosel embolizasyonunda böyle bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Varikosel ameliyatı sonrası kaç gün istirahat?

Varikosel ameliyatı sonrası dönemde bir günlük istirahat sonrası günlük faaliyetler yerine getirilebilir. Yaklaşık 2 hafta sonra aktif cinsel hayata ve yaklaşık 4 hafta sonra ağır iş hayatı ve egzersize dönüş mümkündür. Ameliyat sonrası dönemde 3 ayda bir olarak spermogram ile takip yapılır.

 

1 derece varikosel nedir?

Muayenede varikosel şiddetine göre derecelere ayrılır: 1. Derece varikoselde testis damarlarındaki genişleme ıkınmayla (valsalva) tespit edilir. 2. Derecede elle ıkınma yapılmadan da damar genişliği hissedilebilir.

 

2 kez varikosel ameliyatı olunur mu?

Varikosele bağlı ağrı ortadan kalkmamışsa: Varikosele bağlı ağrının ameliyatla düzelmesi gerekir. Eğer ağrı hala devam ediyor ve muayenede de varikosel varsa tekrar ameliyat gerekir. Muayenede varikosel mevcutsa: Özellikle grade 2,3 varikosel varsa ikinci bir ameliyat düşünülebilir. Tekrar ameliyat olmak istemeyen vey an yollardan yeni açılmalar varsa venografi ve embolizasyonla daha net tespit edilerek doğru damarların akışının kesilmesi sağlanmış olur.

 

 

Nüks Varikosel Nedenleri ve Ameliyatı

 

Varikosel ameliyatı askerliğe engel mi?

Testiste atrofiye neden olmamış hidrosel, varikosel ve ameliyatlıları ile inmemiş testis ameliyatlıları, askeri okullara girmeye engel teşkil etmez, sağlam kabul edilir.

Varikosel sıcak su iyi gelir mi?

Uzun süre ayakta durmak, ağır kaldırmak, testislerin aşırı sıcağa maruz kalması (mesela ateş karşısında çalışmak), çok sıcak suyla banyo yapmak, sık sık hamam veya saunaya gitmek varikoseli artırır!

 

 

Ayakta durmak varikosel yapar mı?

Toplar damarların içerisinde bulunan kapakçıkların yetersiz olması durumda kan toplar damarların içerisinde birikerek varikosel oluşumunu sağlıyor. Başlıca sebepleri arasında uzun süre ayakta kalmak veya ağır kaldırmak yer alıyor.

Varikosel Cinsel Performansı Yani Cinsel Gücü Olumsuz Etkiler mi?

Varikosel Testesteronu azaltır mı?

Varikosel hastalığı uzun süreli ve yüksek dereceli ise zamanla testislerde küçülme meydana gelir.

 

Varikosel kalbi etkiler mi?

Bir yerde ya da bir dalda oluşan sorun önce yakınındaki sonra bütün dalları ve gövdeyi (yani kalbi) etkiler.

 

Varikosel kansere dönüşür mü?

Varikoselin testis kanserine yol açtığına dair bir bilgi yoktur; yol açacağı en önemli risk testis fonksiyonlarını bozarak kişinin çocuk sahibi olmasını zorlaştırma olasılığıdır.

Varikosel ameliyatı kaç mm olmalı?

Tanı için yeterli boyut 3 mm ve fazlası olarak kabul edilmektedir. Kısırlık sorunu ile hekime başvuran ve çocuğu olmayan hastalarda varikosel tanısı %40 oranında tespit edilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası tekrar eder mi?

Yapılan ameliyatlardan sonra varikoselin nüks etme ihtimali yaklaşık %15 civarında gösterilmekle beraber ameliyatın mikrocerrahi yöntemlerle yapıldığında bu oranlar %3'lere kadar düşmektedir. Bugün için ortalama varikosel ameliyatı tekrarlama ihtimalleri %5 ile %15 arasında verilebilir. Embolizasyonda bu oran cerrahiye nazaran daha azdır çünkü venografi ile yan dallar yedek dolaşım ve gerçekten reflü olup olmadığı anlık ıkınma esnasında net bir şekilde videolarla ortaya konur ve kanıtlanır. Doğru damarı net bir şekilde tıkamak ve işlem sonrası reflü yani kaçağın ortadan kaybolduğunu kanıtlanır.

 

 

Varikosel ameliyatı sonrası tekrar eder mi?

Varikosel ile hamile kalınır mı?

Varikosel çocuk olmasına engel olur mu?

 

Varikosel ameliyat edilmediği takdirde çocuk sahibi olma şansını azaltır, testiste ağrı yapar ve testis küçülmesine hatta testisi kaybetmeye yol açabilir. Bu nedenle ameliyat için gerekli şartlar varsa varikosel ameliyatı geciktirilmeden yapılmalıdır.

 

Varikosel gecikirse ne olur?

Varikosel Tedavi Edilmezse Ne Olur? Varikosel tedavi edilmezse sperm kalitesindeki düşme yıllar içerisinde artabilir. Bir gebelikte başarılı olmuş ve çocuk sahibi olan çiftlerinde ikinci bir gebeliğin oluşmaması gibi sorunları olabilir. İleri derecede varikoseli olan erkeklerde testis zaman içerisinde küçülebilir.

Varikosel nasıl yok edilir?

Varikosel tedavisinde amaç, kapakları bozuk olan bu damarı kapatarak varikoselin nedenini ortadan kaldırmaktır. Bu, cerrahi yöntemle ya da embolizasyonla yapılabilir. Cerrahi operasyonda, genel anestezi altında kasıktan bir kesi açılır ve varikosele neden olan damar bağlanır.

 

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel, erkeklerde testisleri koruyan gevşek cilt torbası olan erbezi torbalarında, yani diğer adıyla skrotumda yer alan toplardamarların şişerek genişlemesi ve büyümesi durumunun tıbbi adıdır. Varikosel, bacaklarda görülebilen “variköz ven” yani varisli damarlar ile benzerlik göstermektedir.

 

Varikoselde Ameliyatsız Tedavi Dönemi

Varikoselde embolizasyon yöntemi dünyada son 5-10 yılda neredeyse standart bir tedavi yöntemi olarak Kabul edilmiştir. Kısa sürer koldan veya kasıktan küçük bir iğne deliğinden testislere geri kaçan kanı engelleyici tıkama işlemi yapılır. Hasta birkaç saat içinde yürüyerek evine gider.

Varikoseli ne tetikler?

Genellikle %90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden biri ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35 yaşları grubunda fazladır. Varikosel testislerden kirli kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır

Varikosel sekse engel mi?

Varikosel korkulacak bir şey mı?

Varikosel için ne iyi gelir?

Varikosel hızlı ilerler mi?

 

Tedavi edilmeyen varikosel hastalığında Sperm Azlığı, Testis Ağrısı ve Testosteron Hormonu azalmasına neden olur. Bunun sonucunda erkekte hem çocuk sahibi olmakta zorlanmak da hem de cinsellik olarak performans kaybı yaşamaktadır.

Varikosel embolizasyonu nasıl yapılır?
varikosel embolizasyonu
varikosel koil embolizasyonu
varikosel ameliyatı
varikosel ameliyatı
bottom of page